O KLUBU

Tělovýchovná jednota Start Havířov, z.s. byla založena v roce 1994 při ZŠ M. Kudeříkové jako občanské sdružení sportovních oddílů basketbalu, karate a atletiky.

Jsme mládežnický klub zaměřující se na rozvoj sportovní činnosti s chlapci do 18 let. Těmto dětem nabízíme možnost naučit se nejen hrát basketbal, ale také být součástí něčeho většího. A to kolektivu, týmu, rodiny. Sport vnímáme jako základ tvořící lidské hodnoty, disciplínu, soutěživost, touhu bojovat a vítězit, ale zároveň umět přijímat porážky.

Zachování zdravého mládežnického pojetí sportu pro děti a mládež je pro nás prioritou. Proto se odvíjí hodnoty našeho klubu v prvé řadě od fair-play přístupu a to na hřišti i mimo něj, ale také máme hodnoty klubu postavené na budování silného charakteru jedince. Chceme udržet ve sportu disciplínu a také touhu vítězit.

Naše děti u nás trénují v soutěžních kategoriích a to v týmech od U10 po U17. Tyto týmy jsou přihlášeny do soutěží české basketbalové federace a basketbalových turnajů.
Naše ambice je budovat základnu minižákovských kategorií. Ačkoliv hrál Start Havířov v minulosti i 1.ligu mužů, nemáme již ambice provozovat mužský basketbal.

Pro nesoutěžní děti pořádáme přípravky na vybraných základních školách a to za účelem všeobecného budování vztahu ke sportu, rozvoje základního pohybu a koordinace. Tyto děti se mohou začlenit do našich herních kategorií, ale také si pomocí všestranosti v přípravkách mohou vybudovat cestu k jinému sportu, případně si zamilovat sport obecně. K dnešnímu dni máme 7 přípravek na základních školách po Havířově a okolí. Pro tyto děti pořádáme pravidelné open gym turnaje 1.-3.tříd ZŠ. Věnujeme se také 4 mateřským školám a máme registrovaných bezmála 150 dětí převážně do 15-ti let, které se aktivně basketbalu věnují.

Činnost oddílu basketbalu je finančně podporována z rozpočtu statutárního města Havířova a v roce 2016 získal klub statut spolupracujícího SpS (Sportovní středisko).

ODCHOVANCI KLUBU

Kristýna Čuperková

Hráčka ŽBL odchovaná naším klubem. Reprezentantka 3x3 na Mistrovství Evropy a Mistrovství světa. Stala se také hráčkou roku v basketbalu 3x3 za sezónu 2017/2018. Hrající momentálně za Sokol Hradec Králové

Kevin Týml

Náš odchovanec a hráč NBL hrající momentálně za NH Ostrava. Poprvé nastoupil v mužské nejvyšší soutěži již v 16ti letech, mládežnický reprezentant a to jak v klasickém, tak basketbalu 3x3. S basketbalem 3x3 si zahrál Mistrovství Evropy a s reprezentací U20 vyhrál European Challengers a byl také oceněn do All-Star týmu na turnaji EYBL. Za sezónu 2020/2021 byl vyhlášen jako nejlepší mladý hráč 3x3 v anketě basketbalista roku.

Daniel Tomek

Náš mladý odchovanec a hráč NBL hrající momentálně za NH Ostrava, pendlující za BC Nový Jičín. Prošel všemi mládežnickýmy týmy TJ Start Havířov, navázal v TJ Sokol Karviná, juniorskou extraligu odehrál v klubu Snakes Ostrava a NH Ostrava.